REFLEKSOLOGIA

Refleksologia opiera się na twierdzeniu, że wszystkie części ciała są połączone energią, która płynie w dół ciała z głowy do stóp przez 10 stref (czasem nazywanych kanałami, naczyniami). Podczas choroby lub innych podobnych problemów kanały zostają zablokowane i strumień energii nie może płynąć. Praca z rękami albo ze stopami odtyka kanały i pozwala energii swobodnie popłynąć oraz przywraca równowagę, rozluźnia ciało, poprawia krążenie i łagodzi niekorzystne objawy. Ulga może przyjść prawie natychmiast, ale leczenie poważnych schorzeń wymaga więcej czasu, gdyż uzdrawianie odbywa się na głębszym poziomie. Refleksologia zakłada, że ciało uzdrawia się od wewnątrz do zewnątrz, dlatego symptomy zneutralizowane przez pomoc medyczną mogą szybko powrócić, na dodatek w gorszej formie.

Refleksologia jest holistyczną, uzupełniającą terapią. Bierze pod uwagę całą osobę, a nie tylko symptomy takie jak ból albo skórna wysypka, które zwykle są oznaką wewnętrznego problemu. Eliminację objawów bez rozwiązania problemu, który je spowodował, można porównać do próby wyleczenia odry przez zatuszowanie wysypki. Należy pracować na całej stopie, tylko wtedy energia będzie przepływać równomiernie. Opracowanie tylko jednej części ciała może przenieść energię przepływającą w tym obszarze gdzieś indziej. Pacjent może poczuć się nie lepiej, a gorzej.

Dunka Inge Dougans, założycielka międzynarodowej szkoły refleksologii i terapii meridianowej połączyła refleksologię z chińska teorią o meridianach, akupresurą, akupunkturą. Jest to bardzo logiczne połączenie, ponieważ na stopach i dłoniach znajduje się nie tylko mapa całego ciała, także końcówki wszystkich meridianów. Masując strefy odruchowe na stopach czy dłoniach pobudzamy narządy do samoregeneracji, samoleczenia, usuwamy także blokady energii występujące na przebiegu meridianów.

Meridiany są to kanały energetyczne przechodzące przez całe ciało, przepływa przez nie energia witalna przenikając każda żywą komórkę i tkankę, i utrzymując organizm w równowadze. Jest 12 par meridianów, 6 po każdej stronie ciała.

Poprzez masowanie punktów na meridianach można oddziaływać na ruch energii, na przykład można uwolnić zablokowaną energię, spowolnić lub pobudzić jej ruch.
Nasza życiowa siła istnieje na poziomie niewidocznym dla oczu, tak jak emocje czy dusza. Także nie zobaczymy meridianów oczami ciała.

Według chińskiej medycyny choroba spowodowana jest przez zachwianie równowagi, lub przez problem związany z energią w poszczególnych miejscach: zbyt mała lub zbyt dużą, albo z blokadą w krążeniu. Refleksologia i akupresura pomagają energii krążyć bez blokad i stagnacji. Przywracają równowagę, pobudzają uzdrawiające procesy i powstrzymują rozwijanie się choroby. Według refleksologii praca nad stopami lub dłońmi pomaga zharmonizować wszystkie nasze systemy: umysłowy, emocjonalny i fizyczny. Refleksologia i akupresura widzi bezpośredni związek pomiędzy emocjami a chorobą fizyczną. Każde uczucie jest połączone z jednym z organów, emocja wpływa na funkcjonowanie danego organu. Np. strach oddziałuje na nerki i meridian nerek. Nieśmiałość, niepokój wypływają z lęku. U ludzi którzy stracili wiarę w swoje zdolności i siłę możemy zaobserwować skutki strachu: kołatanie serca, suche usta, moczenie się u dzieci. W takim przypadku należy raczej pracować nad meridianem nerek (tu leży przyczyna) niż przepisywać leki na serce. Smutek łączony jest z płucami i przez nie wpływa na serce. Martwienie się może zmniejszyć energię płuc i prowadzić do duszności i uczucia niepokoju. Gniew może nagromadzić zbyt dużo energii w wątrobie powodując bóle i zawroty głowy. Przyjemne emocje np. radość i szczęście są dobre dla ciała i umysłu. Ale zbyt dużo może za bardzo pobudzić serce, prowadząc do niepokoju i bezsenności. Zachowajmy więc umiar we wszystkim.

Refleksologia jest metodą terapeutyczną polegającą na manualnym uciskaniu określonych stref na stopach człowieka. Terapeuta stymuluje punkty reflektoryczne na stopach pacjenta związane z częściami ciała w celu uaktywnienia pierwszej fazy 'normalizacji', co powoduje stan głębokiego relaksu. W warunkach równowagi naczynia krwionośne nie są obkurczone, krążenie krwi jest prawidłowe i każda komórka organizmu otrzymuje wystarczającą ilość substancji odżywczych i tlenu. Narządy wewnętrzne, zbudowane z komórek, mogą wtedy funkcjonować prawidłowo. Zabieg refleksoterapii trwa około 50 minut. Stymulacja poszczególnych stref odruchowych na stopach wykonywana jest w określonej kolejności. Ich nadwrażliwość na ucisk i ból wskazują na zablokowanie w odpowiadających im częściach ciała. Zabieg usuwa także zgrupowane molekuły na zakończeniach wypustek nerwowych, których jest około 72000 w każdej stopie. Wówczas rozpoczyna się proces leczniczy. Punkty reflektoryczne stóp odpowiadają poszczególnym częściom ciała. Ich lokalizacja i wzajemne powiązanie na stopach odpowiadają anatomicznej mapie ciała. Przed rozpoczęciem zabiegu oglądanie stóp pacjenta uwidoczni stan jego zdrowia w formie odcisków, stanów zapalnych, krost, bruzd i deformacji strukturalnych. Objawy te są następnie interpretowane wraz z uświadomieniem sobie przebiegu meridianów i teorią pięciu elementów, podstawowymi narzędziami chińskiej filozofii w medycynie.

Refleksologia oparta jest na podstawach naukowych. U jej podstaw leżą badania fizjologiczne i neurologiczne.

Refleksologia jest terapią holistyczną, całościową. Obejmuję ciało, umysł i ducha.

Refleksologia wprowadza organizm w stan relaksu. Skutkiem zabiegu jest odprężenie i likwidacja napięć.

Refleksologia zaleca i uczy zmian stylu życia. Każdy jest odpowiedzialny za swoje zdrowie. A zdrowie to nie tylko ciało. To także nasze myśli, nasze słowa i czyny. Na poziomie fizycznym bardzo ważna jest prawidłowa dieta, taka która nie zatruwa organizmu.

Refleksologia pomaga organizmowi naturalnie i prawidłowo funkcjonować, eliminuje toksyny i odblokowuje meridiany. A wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu.

Refleksologia pobudza przepływ energii przez całe ciało.

Refleksologia łagodzi niekorzystne działanie stresu poprzez wprowadzenie organizmu w stan relaksu.

Refleksologia usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego poprzez otwarcie, odblokowanie szlaków bodźców nerwowych.

Refleksologia poprawia pracę układu krążenia.

Refleksologia pozytywnie wpływa na układ hormonalny.

Refleksologia wspomaga proces łagodzenia bólu. W czasie zabiegu stymuluje się mózg do wytwarzania większej ilości endorfin ("środki przeciwbólowe" produkowane przez organizm).

Refleksologia usuwa złogi krystaliczne w stopach. Poprzez odpowiedni masaż uciskowy udaje się złogi "rozbić" i usunąć przez krążącą krew.

Refleksologia może znacząco poprawić ogólny stan pacjenta ciężko chorego. Zabieg pobudza do działania narządy wydzielnicze, układ oddechowy, wspomaga kontrolę nad pęcherzem moczowym i usprawnia pracę jelit.

Refleksoterapia jest metodą która wymaga systematyczności aby uzyskać długotrwałe pozytywne efekty. Jeśli ktoś chce je uzyskać dobrze jest odbyć tak zwaną serię zabiegową, która składa się z 10 masaży. Wykonuje się je dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. Aby utrwalić pozytywne skutki zaleca się jeden zabieg w tygodniu.

Na stronie wykorzystano materiały
Międzynarodowej Akademiii Refleksologii w Warszawie - www.refleksoterapia.pl

Wszelkie materiały zamieszczone na stronie chronione są prawem autorskim.
Zabrania się ich kopowania i używania do celów własnych i komercyjnych.
© 2009 LN group - projektowanie stron www